top of page

Hlavní informace ke kurzům jachtingu

Nalodění: Vždy v 17:00 v maríně . Lodě přebíráme okolo 16:00. Kdo přijede dříve může se přihlásit u kapitána, ale s dřívějším naloděním raději nepočítejte, neboť lodě na základě všeobecných pravidel přebíráme do 17:00.

Pro ty kteří by přijeli později ! První noc budeme trávit v maríně a vyplouvá se vždy v neděli v  cca 9:00, proto budete-li mít např. problémy na cestě, volejte na uvedené mobilní telefony. Nebo do kanceláře v Praze, při nalodění máme službu.

Ihned při příjezdu do maríny zavolejte na uvedený telefon, zde již na Vás bude čekat Váš kapitán (pokud nepojede s Vámi ), poradí Vám kde zaparkovat, odvede Vás k lodi a poskytne další informace. Pokud již nám bude loď předané můžete se nalodit ihned. Pokud ne, doporučuje se projít do města. Jak je výše uvedeno lodě budou k nalodění od 17:00 hod.

Parkování: pokud budete mít zájem o hlídané parkoviště je zde přímo v maríně,  cena je cca  10,- EUR na auto a den. Parkování můžete vyřídit v recepci. Ta se nachází přímo za hlavním vjezdem. Personál maríny Vám rád poradí. Nebo Vám pomůže kapitán lodi.

Trasa: Od neděle od 9:00 do čtvrtka do 17:00 budeme na moři. Aktuální trasy a místa kotvení se domluví vždy podle situace, především dle předpovědi počasí, dohody kapitána a posádky a denního plánu.

Vylodění: do maríny se vracíme ve čtvrtek večer, v maríně proběhne poslední školení před páteční zkouškou. Na lodi je možno přespat až do soboty do 8:00 ráno.

Zkoušky: (pouze pro zájemce o chorvatský kapitánský průkaz) termín na zkoušky máme vždy na páteční dopoledne/ráno na kapitanátu v Zadaru. Cena zkoušky je 145,- EUR za zkoušku a vystavení průkazu. Peníze si od zájemců vybereme na začátku kurzu, protože musíme složit zálohu na konání. Za týden na lodi budete velmi dobře připraveni a Vaše znalosti by měly, převyšovat obvyklou úroveň znalostí potřebnou ke zdárnému složení zkoušky. Zkouška má ústní podobu a trvá do cca 15 minut na osobu. Pro průkaz potřebujete nezbytně:

  • 145,-EUR

  • 2x průkazovou fotografii 3 x 2,5cm (jelikož jsou následně fotografie zmenšovány, doporučujeme nechat se vyfotit tak, aby jste měli menší hlavu a fotografie se nechala lépe ostřihnout)

  • samozřejmě platný cestovní doklad nebo OP plus fotokopii tohoto dokladu

Potvrzení praxe pro průkaz MDČR typ C: Pokud budete chtít plavby na kurzu jachtingu využít i k potvrzení praxe pro MDČR pak stačí nahlásit předem při prihlášení. Cena je 2000,-Kč na osobu.

Studijní materiály, které jsme Vám zaslali dříve jsou pro Vás důležité, pro Vaše samostatné vedení lodi. Vše potřebné ke zvládnutí zkoušky budeme probírat v průběhu kurzu na konkrétních příkladech.

Lodě: jsou za účelem kurzu poskytnuty chorvatskou společností, která má zastoupení přímo v maríně a můžete se v případě potřeby na pracovníky společnosti naším jménem obrátit.

Doprava: součástí posledních informací jsou i jména a telefony ostatních účastníků z Vaší i vedlejších lodí a opět je praktickým zvykem, že se posádky spojí po telefonu a domluví se na možnostech spolujízdy.

Stravování: zde je pro domluvu podobná praxe jako u dopravy. Všeobecně Vám doporučíme, aby každý účastník vzal s sebou jídlo pro příslušný počet osob na lodi na jeden den na vydatnou snídani, chudý oběd a teplou večeři. Na našich stránkách najdete i návrh palubního jídelníčku, dle kterého si můžete rozdělit jednotlivé dny. V případě většího počtu účetníků doporučujeme vzájemnou dohodu. Obyčejně se za cestu jde alespoň dvakrát na večeři nebo oběd do restaurací na ostrovech, kde se dá v mimo sezónních termínech pořídit královská tabule mořských plodů za „rozumnou cenu“. Pro vaření je třeba vzít na vědomí, že posádky vždy sytí kapitána, toto je celosvětově nepsaným zákonem a praxí. Všechny potřebné nástroje k vaření najdete na lodi. Posádka si veze pouze potraviny, ale je dobré se domluvit i na detailech jako je cukr a sůl, bez kterých se nakonec stejně nenajíte. Na lodích jsou lednice, ale nejsou příliš veliké, můžeme zde uskladnit máslo a podobné rychlé zkáze podléhající potraviny, ale rozhodně nevozte s sebou syrové maso apod. není na něj místo, pro uskladňování potravin se velmi dobře užívají dutiny v kýlním prostoru pod podlahou kde je stálá teplota vody a na vychlazené nápoje jsou ideální. Pro výběr jídel je lepší volit taková která nedají příliš mnoho práce s přípravou a nemají dlouhodobé následné účinky. K nejosvědčenějším patří těstoviny na mnoho způsobů. Nikdy se nezkazí, rychlá příprava a na dochucení se dá použít prakticky všechno. Pokud budou strádat Vaše chuťové buňky dá se toto vyřešit dokoupením specialit na pevnině, kam se jistě také dostaneme. Mějte prosím na paměti, že příliš mnoho obalů znamená příliš mnoho odpadků atd. Ještě jsem nepotkal loď, kde by byl nedostatek potravin a stejně tak jsem ani neslyšel o lodi, kde by po skončení plavby, neodvážely posádky spoustu nezkonzumovaných zásob. Nemusíte toho vozit příliš mnoho. Aspoň zbude pak na lodi nějaké místo i pro Vás.

Hygiena: na lodích jsou sprchy se sladkou vodou a obyčejně je zapojený i ohřev teplé vody. Kdo se rád sprchuje dvakrát denně, bude muset jednou vynechat nebo zvolit slanou vodu, ale rozhodně nebudete strádat. Zásobníky na vodu jsou na lodích od 200 do cca 400 l. Obyčejně voda vydrží tři dny a pak se doplní při doplňování paliva. Pokud budeme stát v placené maríně, užijete i sprch na pevné zemi. Záchody jsou na lodích samozřejmě také.

Elektřina: na lodi je rozvod na 12V a soustava baterií se dobíjí chodem motoru nebo při stání v placené maríně. Protože budeme potřebovat elektřinu na noční plavby, budeme s touto šetřit, tj. kdo si rád čte celou noc, ať si raději vezme baterku. Neznamená to, že budeme na lodi při svíčkách, ale na prvním místě jsou vždy poziční světla, navigační přístroje atd., pak je tekoucí voda a lednice následuje osvětlení v lodi a na závěr jsou rádio a přehrávač. Holicí strojky a mobilní telefony jsou bez omezení.

Oblečení: minimálně jeden silný a teplý svetr nebo polartecová mikina (kvalitnějšího provedení a síly), pláštěnka nebo bunda na hory je dostatečná. Pokud Vás jachting zajímá, vyplatí se Vám i na delší dobu investovat do kvalitní jachtařské nepromokavé bundy, která má zdrhovadla v rukávech, dvojitý zámek u krku a nastavení kapuce apod. Rozhodně se tato vyplatí, i když ceny kvalitních se pohybují od 3 do 5 tisíc, ale vydrží Vám více let. Nepromokavé kalhoty nejlépe osvědčené jsou laclové z pogumovaného materiálu. Nebojte se u oblečení zářivých barev, mohou někdy zachránit život, žlutý jachtař může vypadat směšně na břehu, ale když ho spláchne z lodi vlna je význam barvy značný. Nevynechejte ani teplou sadu: čepice, vlněné ponožky a klidně i prstové rukavice. Ve dne ponecháte tyto doplňky ukryté, ale v noci na hlídce nebo za kormidlem Vám mohou přijít vhod. A je možné, že Vám budou slušet i ve dne. Ostatní ponecháme zcela na Vás, jenom nevozte si toho příliš mnoho, na žádné lodi není dost místa na garderobu.

Boty: velmi zásadní je mít boty s bílou podrážkou – celou bílou!!! nebo čistý nedobarvený přírodní kaučuk, každá barevná podrážka zanechává na palubě šmouhy, které zde být nesmí a velmi špatně se odstraňují. Ideální jsou plátěné, tzv. „Baťovky“ s bílou co nejméně členitou podrážkou, nejlepší je úplně hladká a profesionálové mají jen lehké příčné mikrodrážky, protože neexistuje obuv, která by na mokré palubě neklouzala. Druhý pár obuvi na pevninu. Pokud je teplo a normální podmínky jsou na lodi všichni naboso. Jestli se rozhodnete koupit si jachtařské holínky, je zcela na Vás, mohou se hodit.

Doplňky: Vaše soukromé léky a vše co bezpodmínečně potřebujete. Nevynechám ani baterku /svítilnu/, budeme mít dvě na lodi, ale kdo ví, kdy se Vám může hodit. Opalovací krémy, lépe řečeno antiopalovací krémy. Odrazem od vody si Vás slunce najde všude, zvolte proto co nejvyšší ochranný faktor. Proti slunci se vyplatí též plátěná čepice nebo šátek. Samozřejmostí jsou sluneční brýle.

Spacák: ano vezměte si ho s sebou, raději ne péřový, na lodi je vždy vysoká vzdušná vlhkost a peří má nepříjemnou vlastnost, že tuto do sebe absorbuje a usušíte ho až doma. Lůžkoviny na lodi budou 1 x deka a 2x prostěradlo na osobu + polštář.

Zavazadla: NE KUFR – co nejskladnější sportovní tašky. Není špatné si vyložit věci do skříněk a tašku nechat v autě.

Alkohol: na lodi rozhodně neplatí prohibice, ale jelikož je zde závislý každý na každém, není místo pro závislost na lihovině. Když budeme stát v přístavu a nebudeme muset v noci plout je čas k oslavě, ale pokud budete mít hlídku nebo budete v noci kormidlovat máte v rukou životy ostatních a to je možné jen bez alkoholu. Pivo pro zažívání si rozhodně s sebou vezměte, jen jsou praktičtější plechovky 0,3 l než skleněné láhve.

Cigarety apod.: kouřit můžete podle potřeby a to vždy na palubě a vždy na závětrné straně a vždy v uctivé vzdálenosti od paliva a plachet. Nikdy ne v lodi. Kapitáni Vás budou instruovat.

Drogy: prosíme ponechejte si je v autě, pokud nás zkontroluje pobřežní stráž, hrozí pak zabavení lodi a většinou je stíhána celá posádka lodi.

Manželky, maminky, sestry…: Prosím Vás, informujte všechny Vaše opuštěné bližní, že nemusíte být v signálu mobilní sítě ani nemusíte celý týden potkat telefonní budku. Proto není ještě třeba mít strach o Vaše zdraví atd. Předejte jim klidně číslo na naší kancelář a zde je vždy uklidníme. Jinak je ovšem pokrytí signálem velmi dobré! T-mobile, Vodafone nebo O2 má pokrytí ve všech marínách, ale i na moři, kde se budete plavit.

Datové přenosy – některé lodě mají již i wifi, placená i neplacená wifi je i v marínách, ale stejně pokud se od pc nemůžete odloučit, vybavte se datovým balíčkem. Pokrytí signálem je nadstandardně dobré.

Pojištění: musíte bezpodmínečně mít zdravotní pojištění pro cestu do zahraničí, není možné bez něj vyjet. Prověřte, zda vaše pojistka pokrývá i Chorvatsko a hlavně jachting, pokud ne je nutné se připojistit. Určitě se připojistěte na ostatní rizika, zvláště pak je vhodné pojištění proti škodám způsobeným Vaší osobou druhé osobě v zahraničí. Lodě jsou plně pojištěné a rizika do výše spoluúčasti /klasické kauce/ neseme plně my jako organizátor akce. Nicméně když v povznesené náladě zahodíte satelitní navigaci do moře budeme jí po Vás chtít uhradit.

Doufáme, že Vám výše uvedené informace pomohou se správně připravit na kurz a pokud budete mít další dotazy rádi Vám je zodpovíme na 222 78 014 29 nebo 602 620 886.

S pozdravem Stanislav Verner

bottom of page